Városlista
2024. szeptember 1, vasárnap - Egon

Hírek

2014. Október 10. 05:00, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Az unió bíróság elé állítaná Kim Dzsong Unt

Az unió bíróság elé állítaná Kim Dzsong Unt

A háborús és emberiesség elleni bűncselekmények és népirtások ügyében eljáró hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé állítaná Kim Dzsong Un észak-koreai vezetőt egy, az Európai Unió által köröztetett ENSZ-határozattervezet - jelentette egy diplomáciai forrásra hivatkozva a Yonhap dél-koreai hírügynökség.

A hírügynökség név nélkül nyilatkozó forrása szerint ez az első tervezet, amelyben egyáltalán felmerül, hogy nemzetközi bíróság elé állítsanak egy észak-koreai vezetőt az országban elkövetett emberi jogsértések miatt. Ugyanakkor azt is hangsúlyozta, hogy egyelőre csak tervezetről van szó, amelyet helyi idő szerint szerdán kezdtek el zárt ajtók mögött terjeszteni az ENSZ-ben.

Az EU Japánnal közösen dolgozik egy határozattervezeten az észak-koreai emberi jogi helyzettel kapcsolatban, amelyet a világszervezet Közgyűlésének most zajló ülésszakán szeretnének elfogadtatni.

Phenjan képviselője egy keddi sajtótájékoztatón 'konfrontációnak' nevezte a határozattervezetet, és mélyen elítélte. Ugyanakkor ezen a sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy Észak-Korea emberi jogi párbeszédet akar kezdeni az EU-val, és ez ügyben a közelmúltban magas szintű puhatolódzó találkozót is tartottak Brüsszelben európai uniós és phenjani tisztviselők. A sajtótájékoztatón a phenjani rezsim először ismerte el, hogy munkatáborokat tart fenn, bár azt állította, ezek nem börtönök, hanem 'javítóközpontok'.

A világszervezet Emberi Jogi Tanácsának vizsgálóbizottsága februárban 370 oldalas jelentést tett közzé az észak-koreai emberi jogi helyzetről. Arra a megállapításra jutottak, hogy a phenjani rezsim megrendelésére módszeres a kínzás, éheztetik a népet, kivégzéseket hajtanak végre, és mintegy 120 ezren vannak munkatáborokban, embertelen körülmények között.

Ez a jelentés is azt javasolta, hogy az ICC járjon el az Észak-Koreában elkövetett emberiesség elleni bűncselekmények ügyében. Ugyanakkor, még ha elfogadják is az EU és Japán határozattervezetét - amelyhez az érintett szakbizottságok és a Közgyűlés jóváhagyása szükséges -, annak a kikényszerítése legalábbis kérdéses.

Kim Dzsong Un bíróság elé állítása egyebek mellett azért is nehéz lenne, mert a fiatal diktátor nem szokta elhagyni a bezárkózó diktatúrát, az pedig egészen valószínűtlen, hogy Phenjan kiadná őt Hágának. Mindazonáltal a közelmúltban olyan híresztelések is napvilágot láttak, hogy már nem a Kim-dinasztia legfiatalabb tagja vezeti az országot.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Szeptember 01. 08:54, vasárnap | Külföld

Mintegy 700 termék árát csökkentette a szerb kormány

2024. Augusztus 31. 08:49, szombat | Külföld

Amerikai szakértők bevonásával vizsgálják az F-16-os gép lezuhanásának körülményeit

Amerikai szakértők bevonásával vizsgálják a nemrég Ukrajnának adott F-16-os vadászgép lezuhanásának körülményeit - jelentette ki Mikola Olescsuk, az ukrán légierő parancsnoka pénteken a közösségi oldalakon.

2024. Augusztus 31. 08:37, szombat | Külföld

Románia a 2023-as évet is lakosságtöbblettel zárta

Románia a 2023-as évet is csaknem tízezer fős lakosságtöbblettel zárta, miután 2022-ben évtizedek óta először nőtt az ország lakossága - derült ki az országos statisztikai intézet (INS) pénteken közzétett jelentéséből.

2024. Augusztus 29. 13:46, csütörtök | Külföld

Ukrajna bevetheti a holland F-16-osokat Oroszországban