Hírek
2018. Augusztus 03. 07:34, péntek |
Belföld
Forrás: mti - fotó: pixabay
Az elmúlt négy év volt a legmelegebb a világon a feljegyzések kezdete óta

Az elmúlt négy év volt a legmelegebb a világon a feljegyzések 19. század végi kezdete óta, ezen belül 2017 a harmadik legmelegebb esztendő volt
- közölte a NOAA amerikai klímahatóság az elmúlt év globális éghajlati trendjeit összefoglaló, szerdán közzétett jelentésében.
Az El Nino légköri jelenség nélküli éveket számítva 2017 volt a legmelegebb a Földön 1880 óta. Az El Nino bizonyos években megemeli a hőmérsékletet a Csendes-óceán térségében.
A 2017-es NOAA-jelentés alapján erősödni látszanak a bolygó felmelegedésére utaló klímatrendek, például új csúcsot ért el olyan üvegházhatású gázok koncentrációja, mint a szén-dioxid vagy metán. Rekordmagasságba emelkedett a világtengerek szintje is, amely tavaly 7,7 centiméterrel haladta meg a műholdas mérések 1993-as kezdetén regisztrált magasságot, vagyis évtizedenként 3 centiméterrel nő a tengerszint a világon.
Az erősödő felmelegedés jeleit észlelték az Északi-sarkvidéken is, ahol tavaly szeptemberben negyedével volt kisebb a jégtakaró a sokéves átlagnál. "Az arktiszi tengerjég az utóbbi években új képződésű, vékony, törékenységre és olvadásra hajlamos. Az öreg, vastagabb jég által borított terület tovább csökken" - olvasható a jelentésben, amely hozzáteszi, hogy a legalacsonyabb jégértékek közül tizet az elmúlt 11 év szeptember havában mértek.
A tengerek felmelegedése megmutatkozik a korallzátonyok állapotán is. A 2014 júniusától 2017 májusáig tartó korallfehéredés nemcsak időtartama miatt volt szokatlan, hanem azért is, mert az El Nino légköri jelenségtől függetlenül történt - közölte a NOAA.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 15. 08:52, szombat | Belföld
Menczer Tamás: április közepétől postázzuk a szavazólapokat Ukrajna EU-tagságáról
Április közepétől postázzák az Ukrajna európai uniós tagságáról szóló véleménynyilvánító szavazás szavazólapjait - közölte a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója pénteken a Facebook-oldalán.
2025. Március 15. 08:48, szombat | Belföld
Március 15. - Kitüntetések - Kossuth-díj
Magyarország köztársasági elnöke nemzeti ünnepünk, március 15. alkalmából kitüntetéseket adományozott.
2025. Március 15. 08:47, szombat | Belföld
Március 15. - Sulyok Tamás: a magyarságból rendkívüli emberek, a magyar kultúrából rendkívüli értékek születnek
A magyarságból rendkívüli emberek, a magyar kultúrából rendkívüli értékek születnek, de minden kornak, minden generációnak feladata is van
2025. Március 15. 08:46, szombat | Belföld
Átadták a HUN-REN új székházát
Lehetőséget és támogatást kell biztosítani tudósainknak, hogy Magyarországon tartsuk őket.