Hírek
2024. Szeptember 19. 06:00, csütörtök |
Belföld
Forrás: MTI
Árvíz - Orbán Viktor: megkezdődött a védekezés legnehezebb szakasza
Megkezdődött az árvízi védekezés legkomolyabb és legnehezebb szakasza, ami a számítások szerint jövő hét csütörtökig tart
- közölte a miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs reggeli ülése után tartott sajtótájékoztatón szerdán, Budapesten.
Orbán Viktor azt mondta: kedd éjjel, szerda hajnalban belépett Magyarország területére az árhullám várhatóan legmagasabb vízszintje, mostantól az a feladata a vízügyeseknek, a katasztrófavédelemnek, a honvédségnek, a belügynek és az önkénteseknek is, hogy kikísérjék az árhullámot a Lajtától, tehát az ország nyugati végpontjától délre, amíg el nem hagyja Szerbia felé Magyarországot.
Ez az időszak a legnehezebb a védekezésben, mától számítva körülbelül egy hétig, nyolc napig tart majd - hangsúlyozta a kormányfő.
Hozzátette: úgy számolnak, hogy jövő csütörtökön hagyja el a déli határánál a legmagasabb vízszint Magyarország területét.
A miniszterelnök hangsúlyozta: jó hír, hogy az "időjósok szerint" - ami, fűzte hozzá, "most már lassan tudománnyá fejlődik" - az előttünk álló héten nem várható eső.
Ha száraz időszakban kell védekezni, akkor az azt jelenti, hogy az a vízszint fog végigvonulni, amit jelenleg a legmagasabbként azonosítottak Magyarország nyugati kapujánál - ismertette.
"Hacsak az időjósok nem tévednek, és hirtelen nem kapunk egy özönvízszerű esőt a nyakunkba, de erre nem számítunk" - jegyezte meg.
Szintén jó hírnek nevezte, hogy a legmagasabb vízszint belépését követően az összes védmű állta a próbát.
Emlékeztetett: a jelenlegi legmagasabb vízszint minden tudásuk szerint alatta marad a 2013-asnak, ezért nincsen olyan munka, feladat vagy kihívás, amivel egyszer már ne birkóztak volna meg.
Értékelése szerint ez a védekezés "karakterét" is meghatározza, tehát nem váratlan és rendkívüli eseményekre, hanem ismert és várt eseményekre készülnek, amelyeknek az elhárítását korábban már megtették, kipróbálták.
A kormányfő jelezte: folyamatosan ellenőrzi a védekezésben résztvevők munkáját. Ott vagyok mindig, ahol a legnagyobb veszély van az adott pillanatban. - mondta.
Kiemelte: a védekezésben résztvevő vízügyesek, katonák, rendőrök, katasztrófavédelmisek, sőt az önkéntesek is rendkívül higgadtan, nyugodtan, magabiztosan és szervezetten végzik a munkájukat.
Ismertette azt is, hogy kétféle védelmi rendszer van Magyarországon. Vannak olyan szakaszok, amelyekért az állam és vannak olyanok, amelyekért az önkormányzat tartozik felelősséggel. Az állami védettségű területeken a készültségi szint elérte a 100 százalékot. Az önkormányzatok nagy részénél is így áll a helyzet, van néhány település, ahol még nincsenek 100 százalékon, de mindenhol 50 százalékon áll a készültség - fejtette ki.
Hozzátette: az árvízvédelmi operatív törzs reggeli ülésének egyik legfontosabb pontja az volt, hogyan biztosítsák az önkormányzati és az állami védekezés összehangolásának legoptimálisabb formáját. Ez is működni fog - jelentette ki, hozzátéve, az ülésen Karácsony Gergely főpolgármester is ott volt, mert a legnagyobb település, ahol önkormányzati védekezés folyik, az a főváros.
Orbán Viktor ismertetése szerint a Lajta csütörtökön Mosonmagyaróvárnál fog tetőzni a valaha mért legmagasabb vízszintet megközelítve.
Közölte, jelenleg 544 kilométer hosszúságban folyik árvízi védekezés a Dunán, a Lajtán, a Rábán és a Marcalon.
Elsőfokú, legenyhébb védekezés van 127 kilométeren, másodfokú, közepes erősségű védekezés folyik 192 kilométeren, a legmagasabb szintű, harmadik fokozatú a védekezés 225 kilométeren - részletezte.
Budapesten várhatóan szombat délután, este tetőzhet a folyó a 2013-as vízállásnál 40-50 centiméterrel alacsonyabban, 846 centiméteren; a budapesti rakpartokat valamikor a jövő hét közepén nyithatják újra.
Orbán Viktor kitért arra: összesen 4392 ember vesz részt az árvíz elleni védekezésen.
Védekezik a vízügyből 1288 ember, közülük 892 embert a Duna túlsó oldaláról vezényeltek át. A védekezésben részt vesz 1677 katona, és ha ennél több emberre lesz szükség, minden 24 órában 4 ezer embert tudnak biztosítani. Védekezik 988 ember a katasztrófavédelemtől, továbbá 312 rendőr, közülük 200 rendészeti hallgató. Dolgozik a gátakon 117 elítélt rab is, akiknek részvétele a védekezésben nem fenyeget szökéssel vagy újabb bűncselekmény elkövetésével.
A miniszterelnök jelezte: a Duna és a Lajta mosonmagyaróvári szakaszánál 12 kiemelt állami helyszínen folyik védekezés, töltésmagasítás, fóliázás, nyúlgátépítés. Ezen a területen a felhasznált homokzsákok száma 39 335.
Az önkormányzati védvonalakon 31 kiemelt helyszínen zajlik munka, ott eddig 1 millió 421 500 homokzsákot töltöttek meg, amelyeket nagy részben fel is használtak.
Pilismaróton körülbelül 500 ember dolgozik, 35 ezer homokzsákot kellene beépíteni, a nyúlgát készültsége most hagyja el a 70 százalékot, "tehát ott dolgoznunk kell" ma és holnap - mondta.
A 11-es főút egyes szakaszait nem lehet megvédeni, az operatív törzs ezért úgy döntött, hogy elkerülő utakat nyitnak a lezárt szakaszok helyett.
Nehéz helyszín a Margitsziget - mondta, megjegyezve, reméli, hogy a jelenleg Budapesten zajló sakk olimpia Margitszigeten elszállásolt résztvevőit nem kell kiköltöztetni a hotelből.
A Batthyány téri 2-es metró szintén kritikus pont. Nem tudják megakadályozni, hogy a víz beszivárogjon, de a vízügyesek vállalták, hogy a víznyelő rácsok felé tudják terelni a beszivárgó vizet, így talán még a metró közlekedését sem kell leállítani. Ugyanakkor valószínűleg a HÉV egy bizonyos szakaszát biztonsági okokból nem fogják üzemeltetni.
Orbán Viktor ismertette: a következő napokban nehéz helyzet lesz Dunabogdányban, Tahitótfaluban és Leányfaluban. Ezek önkormányzati védekezési területek, a védekezés itt is 50 százalék fölötti szinten van, de "dolgozni kell", és szükség van önkéntesekre is.
Jelezte, Vácon péntek környékén a 2-es utat legalább részlegesen le kell majd zárni.
Kismaroson tegnap este a védművek kiépítettsége 60 százalékon állt, azt "nagyon meg kell nyomni", ha meg akarják védeni az ártérben épült épületeket.
Nehéz helyzet lesz még Kisorosziban, de "a kisorosziak a legképzettebb vízügyi szakemberek Magyarországon", hiszen őket még a közepes árvíz is nehéz helyzetbe szokta hozni, így "mindent tudnak" és meg fogják oldani a védekezést - mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor komoly, fontos sikernek nevezte, hogy 2013 után 435 milliárd forint értékben hajtott végre a kormány árvízvédelmi fejlesztéseket, beruházásokat. Ezek eredményeként most több helyen nincs szükség további védekezésre, mert a megépített védművek jól működnek és megtartják a vizet.
A miniszterelnök felidézte: a Duna mentén egy 150 milliárdos fejlesztési programot hajtottak végre, melynek köszönhetően olyan helyeken, ahol "2013-ban igencsak rezgett a léc" - mint például Komáromnál -, hogy meg tudják-e védeni az adott partszakaszokat, most nincs is szükség önkéntesekre, homokzsákra, nyúlgátépítésre vagy a gátszint emelésére.
Most látszik az is, hogy jó döntés volt a Mosoni-Duna torkolati műtárgynak a megépítése. A létesítmény, amit 2022-ben adtak át, lehetővé teszi, hogy a dunai árvizeket kizárják a Mosoni-Duna-ágból megvédve ezzel Győrt.
Ugyancsak fontos volt a Barát-patak torkolati műtárgyának megépítése - tette hozzá Orbán Viktor.
A jövőbeni feladatokról szólva kiemelte: a mostani árvíz levonulása után "sietnünk kell" Esztergomban, ahol éppen most "építjük a magasabb gátat", "erősítjük a védműveket". Emellett egy 40 milliárd forintos program keretében fejlesztik a szigetközi mellékág védekezését.
Orbán Viktor úgy összegzett: "biztosan, nyugodtan állíthatom, hogy Magyarország meg tudja csinálni, Magyarország meg fogja csinálni". A miniszterelnök szerint ennek egyetlen feltétele, hogy "az önbizalmunk ne csapjon át túlzott magabiztosságba", nagyképűségbe, mert akkor lankad a figyelem.
Kérdésre válaszolva a 2013 után épült védművekről azt mondta, a mostani árvíz minőségpróba, most derül ki, hogy alkalmasak-e arra, amiért megépítettük őket, mert most kerülnek először nyomás alá. A kormányfő eddigi tapasztalatai alapján a helyzet "több, mint megnyugtató".
A miniszterelnök az önkéntes munkára jelentkezőket arra kérte, mielőtt a helyszínre mennének, mindenképpen vegyék fel a kapcsolatot az adott település polgármesterével vagy a polgármesteri hivatallal.
Ugyancsak kérdésre elmondta: a jelenlegi napirendje szerint reggel megkapja a jelentéseket írásban, majd részt vesz az operatív törzs ülésén, ami előtt még vált néhány szót Pintér Sándor belügyminiszterrel.
A törzs ülése után ha kell, tájékoztatást ad. Ezután nyakába veszi az országot, felkeresve a vízügyesek által megjelölt helyszíneket, ahol helyben döntésre lehet szükség, illetve van értelme az ellenőrzésnek.
A miniszterelnök délután a hivatalában folytatja a munkáját.
Megjegyezte, általában 12-14 órás, hatnapos munkarendben dolgozik, de árvíz idején hétnapos munkarendben.
A főváros és a kormány árvíz idején történő együttműködését Orbán Viktor kérdésre válaszolva jónak értékelte. Mint mondta, bajban azért könnyebben mennek a dolgok, "a lökdösődés meg a politizálás luxusát nem lehet megengedni magunknak, mert ilyenkor van a víz, meg vannak a megvédendő emberek. Van a víz, meg van a gát". A sok politikai okoskodásra se tér, se szükség nincs, inkább árt, mint használ - közölte, jelezve, az élet normális rendje szerinti együttműködés van.
A miniszterelnök azt mondta, Budapest védelmi rendszerét Tarlós István főpolgármestersége idején változtatták meg, és került államiból önkormányzati kézbe az árvízvédelem. Amíg a főváros ezen nem akar változtatni, addig ez így is marad - tette hozzá. Orbán Viktor azt mondta, "együttműködésre vagyunk ítélve", és a budapestiek érdekében ennek meg fognak felelni, mind az önkormányzat, mind az állam tisztában van a felelőssége súlyával és eszerint jár el.
Ezek érdekelhetnek még
2024. November 15. 08:03, péntek | Belföld
Továbbra is kínlódik az építőipar
Az idén szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
2024. November 15. 08:01, péntek | Belföld
Szijjártó Péter: minden szinten folyamatos a magyar-szlovák párbeszéd az államnyelvtörvény ügyében
Minden szinten folyamatos a párbeszéd a magyar és a szlovákiai kormány között az államnyelvtörvény ügyében, a pozsonyi vezetés tagjai azonban világossá tették, hogy nem kívánják korlátozni a kisebbségi nyelvhasználatot