Városlista
2024. november 23, szombat - Kelemen

Hírek

2012. December 13. 05:00, csütörtök | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

A fertőzések terjedésétől véd a magyar fejlesztésű nanotechnológiás sterilizáló rendszer

A fertőzések terjedésétől véd a magyar fejlesztésű nanotechnológiás sterilizáló rendszer

Nanotechnológiai eljárásra épülő, komplex sterilizáló rendszert fejlesztett ki a Szegedi Tudományegyetem, a Nanocolltech Kft. és a GE Hungary Kft. részvételével létrejött konzorcium. A partnerek által kifejlesztett új módszer előnye, hogy a fertőzésveszélynek kitett nyilvános helyek – például a kórházi kórtermek, az orvosi rendelők várói, vagy az iskolák és óvodák – átfogó baktérium, illetve vírusmentesítését az egészségre ártalmatlan módon, kevesebb idő- és költségráfordítással valósítja meg.

A sterilizáló rendszer a különböző felületek, illetve helyiségek levegőjének antibakteriális kezelését segíti elő a látható fény segítségével.

Az eddig alkalmazott vegyszeres, illetve az UV sugárzás alkalmazásán alapuló fertőtlenítő eljárásokat hatékonyan helyettesítheti az az új, komplex sterilizáló rendszer, amit a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), a Nanocolltech Kft., és a GE Hungary Kft. képviselői mutattak be 2012. december 12-én.

A partnerek által közösen kifejlesztett innovatív módszer alkalmazásának legnagyobb előnye, hogy a betegségeket okozó mikroorganizmusokat (vírusok, baktériumok, gombák) a levegőből, valamint a padló- és falfelületekről is egyszerre, komplexen távolítja el.

A közösségi helyiségekben, így például az iskolákban, óvodákban, edzőtermekben, fürdőkben és kiváltképp a kórházakban, illetve az orvosi rendelők várójában a vírusok és baktériumok jellemzően elszaporodnak, így a helyiségekben jelen lévőket nagyobb eséllyel fertőzhetik meg. Az egészségügyi intézmények, kórházak számára ezért alapvető kérdés a mindennapi sterilizálás – magyarázza Dr. Buzás Norbert konzorciumvezető, az SZTE innovációs igazgatója. Mindezt eddig vegyszeresen, klórral vagy klór tartalmú tisztítószerekkel oldották meg, ami egyrészt ártalmas az egészségre, másrészt például a hipervirulens törzsek esetében hatástalan. A másik eddig használt módszer a vírusok, baktériumok elpusztítására a hőkezelés, esetleg az UV sugárzás alkalmazása, ami viszont rendkívül energiaigényes – teszi hozzá az innovációs igazgató.

A fenti probléma megoldására – partnereinkkel közösen – egy olyan új, nanotechnológiai eljárásra épülő, egészségre ártalmatlan, komplex sterilizáló rendszert fejlesztettünk ki, mely a látható fény segítségével szinte teljesen baktérium-, illetve vírusmentesíti a kórtermeket, várókat. A módszer lényege, hogy látható fényben működő fotokatalizátor nanorészecskék segítségével sterilizáljuk a különböző felületeket (pl. fal, padló stb.), illetve egy a GE Hungary Kft. által kifejlesztett speciális lámpatesttel a levegőt. A fotokatalízis a fény által kiváltott kémiai folyamat, mely során – a fény hatására – a nanotechnológiával kezelt anyag (pl. falfesték, lakk, műanyagpadló) lebontja a szerves anyagokat, így a vírusokat, és baktériumokat is – mondta el a konzorciumvezető.

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 23. 08:23, szombat | Belföld

Mávinform: helyreállították a pénteken leszakadt felsővezetéket Kelenföldön

Valamennyi vágányt átadtak a vonatforgalom részére Budapesten, a kelenföldi állomáson, miután szombaton hajnalban befejezték a pénteken leszakadt felsővezeték végleges helyreállítását

2024. November 23. 08:22, szombat | Belföld

Orbán Viktor: december 12-én szavazhatják meg Románia és Bulgária schengeni csatlakozását

Az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei december 12-én szavaznak Brüsszelben arról a magyar előterjesztésről, amely Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról szól -

2024. November 23. 08:20, szombat | Belföld

Kövér László: lehetőséget kell adni a tehetség és a szorgalom kibontakozásának

Fontos, hogy lehetőséget adjunk a gyerekekben meglévő tehetség és szorgalom kibontakozásának, az ösztöndíjrendszer pedig biztonságot ad tanulmányaikhoz –