Városlista
2026. június 25, csütörtök - Vilmos

Hírek

2020. Szeptember 29. 06:00, kedd | Belföld
Forrás: mti

A debreceni atommagkutatóban nemzetközi radiokarbon kompetencia és képzési központ alakul

A debreceni atommagkutatóban nemzetközi radiokarbon kompetencia és képzési központ alakul

A debreceni Atommagkutató Intézet (Atomki) és az Isotoptech Zrt. konzorciuma a Széchenyi 2020 programban Nemzetközi Radiokarbon AMS Kompetencia és Képzési Központot hoz létre,.

A több mint 1,8 milliárd forint összköltségű beruházás az Európai Unió Európai Regionális Fejlesztési Alap csaknem 1,4 milliárd forintos támogatásával készül el - közölte az Atomki az MTI-vel.

Közleményük szerint a beruházással nemzetközi szinten is versenyképes kompetencia központ jön létre, amely képes a radiokarbon méréséhez szükséges új típusú, hatékony mintaelőkészítő berendezések fejlesztésére a piaci érettségig, továbbá a méréstechnikával kapcsolatos magas szintű képzések lebonyolítására.

Az Atomkiban a radiokarbon mérésére alapozott kutatásoknak mintegy 50 éves múltja van, mára egy nemzetközileg is kimagasló színvonalú és elismert radiokarbon laboratórium épült ki Debrecenben. A radiokarbon mérésére alapozott módszerek nélkülözhetetlen eszközei a komplex környezettani, geológiai, hidrológiai, légkörkutatási és klimatológiai vizsgálatoknak, továbbá a gyógyszerfejlesztési és orvosi kutatásoknak, valamint a nukleáris környezetvédelemnek - írták.

A konzorciumot vezető Atomki tudományos hátterére és szakembergárdájára alapozva, az Isotoptech Zrt. eszközfejlesztési és gyártási tapasztalataival együtt egy, a világviszonylatban rohamosan bővülő terület analitikai igényeihez gyorsan alkalmazkodó, az aktuális kutatási irányok és a piac igényeit együttesen kiszolgálni képes tudástranszfer központ jöhet létre Debrecenben.

A fejlesztés során a képzési központ számára az Atomkin belüli épületrészek felújítása történik meg, továbbá egy stabilizotóparány-mérő tömegspektrométer és egy, radiokarbon mérésére alkalmas gyorsítós tömegspektrométer (AMS = Accelerator Mass Spectrometer) beszerzése valósul meg. A projekt kutatási eredményeit az Atomki publikálja, továbbá a létrejövő prototípusokat alkalmazza a kutatási feladataihoz. A projekt várhatóan 2022. év végére valósul meg - zárul az Atomki közleménye.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 25. 08:39, csütörtök | Belföld

Őrizetbe vették Fonyód volt fideszes polgármesterét

Különösen nagy vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntettének gyanúja miatt indított eljárást a rendőrség Fonyódon.

2026. Június 25. 07:00, csütörtök | Belföld

Hőség - Magyar Péter: kormányrendeletet fogadtunk el a védelmi tevékenység összehangolására

A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet

2026. Június 24. 19:55, szerda | Belföld

Kapitány István: a kormány az energiafüggetlenség és ellátásbiztonság erősítésén dolgozik

A kormány Magyarország energiafüggetlenségének és ellátásbiztonságának erősítésén dolgozik tisztább, biztonságosabb és fenntarthatóbb energiával - mondta szerdai videóüzenetében Kapitány István.

2026. Június 24. 15:26, szerda | Belföld

Benyújtották az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát előkészítő törvényjavaslatot

A Tisza Párt parlamenti képviselője, Melléthei-Barna Márton kedd este benyújtotta azt a törvényjavaslatot, amely az ügynökakták nyilvánosságra hozatalát készíti elő.