Hírek
2024. Július 25. 18:06, csütörtök |
Életmód
Forrás: origo/magyarnemzet/ng.24/The Guardian/Králl Bernarda/index/web/zsuffa csaba
A csimpánzok az emberekhez hasonlóan beszélgetnek, de nem a szájukkal
Sok gesztus és gyors reakcióidő jellemzi a csimpánzok kommunikációját, legalábbis Kelet-Afrikában. Új kutatások feltárták, hogy a majmok többet mutogatnak,
mint amennyit „beszélnek”, és ezt is főleg egymás kurkászása közben teszik.
A kutatók a kelet-afrikai vadon élő csimpánzok több ezer gesztusát elemezték és megállapították, az állatok kézjelei feltűnően hasonlítanak az emberek beszélgetéseire, különösen a reakcióidő tekintetében.
Eszerint az emberek és a majmok kommunikációs jellemzői ősi eredetűek, amik párhuzamosan fejlődhettek ki. Dr. Gal Badihi, a St. Andrews-i Egyetem etológusa kifejtette, hogy az emberi beszéd szigorú szabályokat követ, amelyek a különböző kultúrákban és nyelvekben következetesek.
Ebből kiindulva munkatársaival eltöprengtek, a csimpánzok kommunikációját saját szabályok irányítják, vagy az emberi beszélgetésekhez hasonló regulák?
A MAJMOK KÉZMOZDULATOK GAZDAG REPERTOÁRJÁVAL KOMMUNIKÁLNAK EGYMÁSSAL, EZEKKEL JELEZHETIK PÉLDÁUL AZ OLYAN KÉRÉSEKET EGYMÁSNAK, MINT: „HAGYD ABBA”, „KÖVESS” VAGY „VEGYÉL FEL”.
Az etológusok több mint 8500 gesztust tanulmányoztak, ezeket 252 vadon élő csimpánztól rögzítették, öt kelet-afrikai vadon élő közösségben. A legtöbb interakció rövid volt, ha hosszabb, akkor is maximum 7 kézmozdulat.
Ezekben az eszmecserékben a majmoknak általában 120 ezredmásodperc kellett ahhoz, hogy válaszoljanak egymásnak, hasonlóan az átlagos 200 ezredmásodperces emberi beszélgetési reakcióidőhöz.
Badihi azt is elmondta, hogy a csimpánzok gesztusokat alkalmaznak, hogy
- elkerüljék a konfrontációt,
- üdvözöljék egymást,
- kibéküljenek egy verekedés után,
- esetleg ételt vagy társaságot kérjenek.
A legtöbb gesztuscsere akkor történik, amikor egymást kurkásszák, ápolgatják, ilyenkor sűrűn intenek egymásnak, hogy cseréljenek pozíciót vagy testterületet.
A különböző korú csimpánzok között nem volt eltérés a reakcióidők között, de a más-más csimpánzközösségek között megfigyelhetők különbségek, ami nagyon hasonló az embereknél tapasztalható finom kulturális differenciákhoz.
Például az ugandai Sonso csimpánzközösségben lassabban váltakoztak a kommunikáció gesztusai, ők a csimpánzvilág dánjai – mert a különböző nációk között a dánok bizonyultak lassabbnak az emberek között.
Mivel az emberek és a csimpánzok is nagy majmok, a gyors kommunikáció közös evolúciós örökségünk lehet, de más fajoknál is előfordulhat, például a bálnáknál, delfineknél, denevéreknél és hiénáknál.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 12. 09:57, vasárnap | Életmód
Számos vendéggel ünnepli 35. születésnapját a Republic
Különleges koncerttel, számos vendéggel fogja ünnepelni 35. születésnapját a Republic február 1-jén az MVM Dome-ban.
2025. Január 12. 09:52, vasárnap | Életmód
MÁV: csaknem 1 millió vendége volt az Utasellátónak tavaly
Tavaly közlekedett a legtöbb vonat Utasellátó szolgáltatással, amit összesen csaknem 1 millió utas vett igénybe a fedélzeti éttermekben és a bisztrókocsikban - közölte a MÁV vasárnap.
2025. Január 11. 09:14, szombat | Életmód
Leállások lesznek az OTP-nél
Rendszerfejlesztési okokból egyes szolgáltatáscsoportokon belül csak részlegesen lesznek elérhetők egyes funkciók az OTP Banknál több januári és februári időpontban.
2025. Január 10. 08:17, péntek | Életmód
Közel 20 ezren fordultak már orvoshoz, influenzás tünetekkel
A figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2024. december 30. és 2025. január 5. között az országban 19 900-an fordultak orvoshoz influenzaszerű tünetekkel