Városlista
2025. január 15, szerda - Lóránt

Hírek

2024. Július 15. 16:24, hétfő | Helyi
Forrás: nlc/web/zsuffa csaba

Egyiptom vs. British Museum - Rosette-i kő és ami mögötte van

Egyiptom vs. British Museum - Rosette-i kő és ami mögötte van

225 éve, 1799. 07. 15-én találták meg a Rosette-i követ, aminek a segítségével fejtették meg az egyiptomi hieroglifákat. Gyerekcipőben járna nélküle az egyiptológia. Az egyiptomi identitás mérföldköve...

Régészek és történészek százai, ezrei foglalkoznak manapság is a máig sok szempontból misztikusnak tűnő ókori Egyiptommal.

Vizsgálják a birodalom építményeit, kutatják népének társadalmi berendezkedését és próbálják megfejteni a hieroglifákat, az egyiptomi nyelvet, írást. A XIX. század elején két tanulmány is megjelent, ami a nyelv- és jelrendszer vizsgálatát tekintve forradalminak nevezhető, ehhez kellett a rosette-i kő. Mégis mit tud ez a kőtábla?



Néhol rosettai kő néven is említik. Sötét színű gránit tömb, melyre ugyanannak a szövegnek három fordítását vésték: egyiptomi démotikus írással, görög nyelven és egyiptomi hieroglifákkal.

A három nyelvű szöveg segítségül szolgált 1822-ben Jean-François Champollion és 1823-ban Thomas Young számára a hieroglifák megfejtéséhez. A követ 1802 óta a londoni British Museum őrzi.

A rosette-i kő. (fotó: Juan Naharro Gimenez/Getty Images)

2003-ban, Záhi Havássz, egyiptomi származású régész, egyiptológus közölte, hogy „ha a britek azt szeretnék, hogy emlékezzenek rájuk, ha vissza kívánják állítani hírnevüket, akkor önként vissza kellene adniuk a követ (a rosette-it), mivel az az egyiptomi identitás mérföldköve.”

Mi ez a felhajtás a kő körül, és miért fontos Napóleon?

Bonaparte Napóleon közel sem az a típusú hadvezér volt, aki ész nélkül ment előre, és zúzott porrá mindent, ami az útjába került. Egyiptomi hadjárata 1798-ban kezdődött, és három évig tartott. Már az az első évben létrehozta az Egyiptomi Intézetet, melyhez pár nap alatt közel félszáz tudós csatlakozott.

A hadjárathoz egy sornyi építkezés és ásatás társult, az intézetnek bőven akadt dolga a leletekkel, melyek közül a leghíresebbre 1799. július 15-én talált rá Pierre-Francois Bouchard a Nílus-deltában fekvő Rashid melletti erődítési munkálatok során. A rosette-i kőtáblába V. Ptolemaiosz fáraó (ur. Kr. e. 204-180) egyik kiáltványát vésték egyiptomi hieroglif és a hétköznapinak számító démotikus írással, illetve ógörög nyelven.

A kő átírta az ókori egyiptológia tudományát, mivel 1400 évnyi kutatás után végre sikerült megfejteni az egyiptomi írást és nyelvet – ehhez kellett még egy filológus, név szerint Jean-Francois Champollion. A kő megtalálásakor Champollion még csak kilencéves volt, de már akkor kiderült róla, hogy nyelvzseni.

Mit gondolunk nyelvzseni alatt: eltelik tizenegy év, és húszéves korára a következő nyelveket beszélte francia anyanyelvén túl: latin, görög, héber, arab, szír, káldeus, amhara, szanszkrit, avesztai, pehlevi, perzsa és kínai. Sőt, ennyi idősen már a francia tudományos akadémia tagja volt.

Jean-Francois Champollion jegyzetfüzete, amit a rosette-i kőhöz készített. (fotó: Art Media/Print Collector/Getty Images)

A rosette-i kő tanulmányozásával 1822-ben kezdett foglalkozni. Olyannyira érdekesnek találta a munkát, hogy három évig kizárólag erre koncentrált, majd 1824-ben publikálta a Précis du système hiéroglyphique-ét, ez tulajdonképpen a modern egyiptológia alapja. Csakhogy akadt egy angol polihisztor, név szerint Thomas Young, aki már 1814-ben lefordította a kő feliratait, és úgy vélte, Champollion az ő munkáját másolta, miközben erről szó nincs. Champollion nyíltan vállalta, hogy az ő publikációjához sokat segített Young munkája, ő viszont messzebbre jutott.

De mégis mit tud ez a kő?

Egyes tudósok szerint a lelet maga egyáltalán nem különleges, csak ami rajta van. 2018-ban már kijelenthető, hogy a Ptolemaidák korában a fáraók rendeleteit görög és egyiptomi nyelven is közzétették a sztéléken. Miután megtalálták, a rosette-i követ Napóleon parancsára Alexandriába vitték és azonnal kutatni kezdték.

A franciák bevonták más nemzetek tudósait is, éjt nappallá téve folyt a munka. A hadjárat eközben haladt tovább, de 1801-ben a törökök jókora brit segítséggel partra szálltak a Nílus torkolatánál, a franciák pedig nem sokkal később eliszkoltak haza. Bár a háború véget ért, a régészeti leletekért folytatott harc ekkor indult csak meg igazán. A franciák ugyanis azt mondták, hogy felégetnek, porrá zúznak mindent, amit találtak. Hosszú ideig egyezkedtek, egy sornyi lelettel tértek haza, de a rosette-i kő maradt az angoloknál, és a British Museum tulajdonába került.

A franciáknak csak másolatuk volt, a britek pedig előszeretettel mondogatták, hogy az hamisítvány, de ez mit sem érdekelte a gallokat, ők szimplán csak elhatározták, hogy megfejtik végre a megfejthetetlennek hitt hieroglifákat – főleg, hogy az addigi kutatások néhány görög tudós elmélete nyomán indultak, és mint később kiderült, teljesen rossz irányba tartottak. Például ott van a görögként született, majd római állampolgárként elhunyt Plutarkhosz, aki szerint a hieroglifák egy gondolatot vagy fogalmat jelölnek, ami téves elmélet.

A rosette-i kő pont azért fontos kulcs a modern egyiptológiához, mert a kutatók látták, hogy ugyanaz a szöveg szerepel rajta, csak három nyelven. Mivel a görögöt ismerték, „csak” le kellett fordítani a szöveget, azaz meg kellett fejteni az egyiptomi jelrendszert.

A már említett démotikus szövegről húzták le először a lepelt, ezzel már 1802-ben készen voltak, és (a már szintén fentebb említett) Thomas Young volt az, aki 1814-re a hieroglifákat is megfejtette. Már hogy a tulajdonneveket.

A kutatás itt megállt, Champollion akkor még ugye „kicsi” volt, hogy ezzel foglalkozzon, de miután a kő másolatának társaságában töltött pár évet, rájött, hogy miként jelölték az ókori egyiptomiak a mássalhangzókat, ennek köszönhetően pedig a démotikus írás megfejtésében is nagyot ugrott, egy sornyi jelet azonosított. Publikációja után még tíz évet szentelt a démotikus írás a hieroglifák kutatásának.

Champollion 1832-ben, 42 évesen hunyt el. Eredményei felforgatták az egyiptológia tudományát, később számos, a régészek világában nemzetközileg elismert szakember is őrá hivatkozott.

Egyszerűsítsük: Champollion kitalálta a modern egyiptológiát, és megírta minden későbbi szakirányú „forgatókönyv” alapját.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Január 14. 08:49, kedd | Helyi

Rockenbauer Pál

1933. január 14-én született Rockenbauer Pál (Budapest, 1933. január 14. – Naszály, 1987. november 26.) természetjáró, világutazó, televíziós szerkesztő, a magyar televíziós természetfilmezés egyik megteremtője.

2025. Január 13. 19:35, hétfő | Helyi

Delhusa Gjon - házkutatást tartott a rendőrség

Lefoglaltak valamit a rendőrök Delhusa Gjon otthonában. Házkutatást tartott a rendőrség, lefoglaltak egy okiratot Delhusa Gjon otthonából. Megerősítette az Index számára a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK),

2025. Január 13. 01:43, hétfő | Helyi

Négyszer váltott nevet egy magyar város 10 év alatt, kabaréba illő a történet

A magyar városok ritkán váltanak nevet, az egyik azonban többször is megtette. Az átnevezéshez szükséges feltételeket trükkösen teljesítette.

2025. Január 11. 21:45, szombat | Helyi

Új jégkorszak jöhet, ha tényleg összeomlik a Golf-áramlat

A Golf-áramlat és az Észak-atlanti-áramlat rendszerének összeomlása drámai éghajlati következményeket hozhat Európa és a világ számára. A világ vezető klímatudósai arra figyelmeztetnek, hogy az áramlatok összeomlása