Városlista
2024. november 18, hétfő - Jenő

Hírek

2023. Október 30. 18:31, hétfő | Belföld
Forrás: mta/web/zsuffa csaba

1997. 11. 03-a óta ez a nap a Magyar Tudomány Napja

1997. 11. 03-a óta ez a nap a Magyar Tudomány Napja

Annak emlékére, hogy 1825-ben ezen a napon Gróf Széchenyi István felajánlotta birtokainak egyéves jövedelmét a Magyar Tudós Társaság – a mai Magyar Tudományos Akadémia – megalapítására.

Ez tett lehetővé a későbbiekben a Magyar Tudományos Akadémia megalapítását, és ez a nap a magyar tudomány ünnepe.

VISSZATEKINTÉS:

A nevezetes felajánlás 1825. november 3-án a pozsonyi országgyűlés alsótáblájának ún. kerületi ülésén hangzott el. A kerületi ülések nem számítottak hivatalos fórumnak, így ott jegyzőkönyvet nem vezettek. Hivatalos irat tehát nem készült az eseményről, viszont több szemtanú leírta naplójában, illetve levélben.

A beszédet legrészletesebben megörökítő levél szerint Széchenyi ezt mondta:

„Nekem itt szavam, nincs, az Országnak Nagyja nem vagyok, de birtokos vagyok, és ha feláll olly intézet, melly’ a magyar nyelvet kifejti, mely azzal segíti honosinknak magyarokká neveltetését, jószágaim’ egy esztendei jövödelmét feláldozom. Érett meggondolással teszem ezt, mondotta még, azért célra vezethető felvigyázást kívánok, hogy a nemzetnek ajánlott summa haszontalanul el ne pazaroltassék.”

Országosan egész programsorozat kapcsolódik ehhez az alkalomhoz, és iskolánkban is minden évben megemlékezünk róla.

A Magyar Tudomány Napján adják át a Simonyi Károly-, a Zrínyi Miklós-, a Wigner Jenő- és a Fáy András-díjat.

Holló Barnabásnak az alapítást ábrázoló bronz domborműve (1891-93) az MTA székházának Akadémia utcai falán - Fotó: Hámori Péter

Vinzenz Katzler: Széchenyi István felajánlja birtokainak egyévi jövedelmét egy Tudós Társaság alapítására (litográfia). "Grőf Széchenyi István 1825-dik évi nov. 4-ikén Pozsonyban az országgyűlés kerületi ülésében a magyar akadémia megalapitásár a egy évi jövedelmét (akkor 60 ezer forint) felajánlja.

- - - - - - -

Dr. Simonyi Károly egyetemi tanár oldalági rokona annak a Simonyi- Semadam Sándornak, akit 1920-ban Horthy Miklós miniszterelnöknek nevezett ki.

Az ő megbízottai (Benárd Ágost és Drasche Lázár Alfréd) írták alá, a Trianoni békét, illetve édesapja Charles (ifj. Károly) Simonyinak, a Microsoft cég vezető emberének, aki a "Űrtúristáskodás"-on kívül jelentős alapítványt tett a magyar tudomány fejlesztésére.

Ha tatszett a cikk, ossza meg kedvenc Facebook csoportjában, vagy saját oldalán!

Ezek érdekelhetnek még

2024. November 17. 09:20, vasárnap | Belföld

Nem volt ötös a lottón

2024. November 17. 09:12, vasárnap | Belföld

Lázár János: Szeged Európa harminc legnagyobb ipari centruma közé kerül

A BYD gyárának megépítésével Szeged Európa harminc legnagyobb ipari centruma közé kerül - jelentette ki az építési és közlekedési miniszter pénteken Szegeden.

2024. November 17. 09:11, vasárnap | Belföld

Mávinform: váltóhiba a Nyugati pályaudvaron

Váltóhiba akadályozza a forgalmat vasárnap reggel a budapesti Nyugati pályaudvaron, ezért a ceglédi vonalon néhány vonat esetén változásokra kell számítani - közölte a Mávinform a Facebook-oldalán.

2024. November 17. 09:06, vasárnap | Belföld

A hazafiság és az erős Európa fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor a Patrióták Európáért pártszövetség első közgyűlésén

A hazafiság és az erős Európa fontosságát hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke a Patrióták Európáért pártszövetség első közgyűlésén elmondott beszédében szombaton Párizsban.