Hírek
2014. Január 08. 05:00, szerda |
Életmód
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Ne hanyagolja el visszérgyulladását!
Manapság egyre több ember küzd visszerekkel, köszönhetően az ülőmunkának, a mozgásszegény életmódnak és a genetikának. Az állapot egyik leggyakoribb szövődménye a visszérgyulladás, ami bár fájdalmakkal jár, sokan csak legyintenek rá, pedig súlyos szövődményeket okozhat. Dr. Nyiredy Géza, a Trombózisközpont érsebész főorvosa elárulja, mit kell tenni, ha Ön is tapasztalja magán a gyulladás tüneteit, illetve hogy milyen veszélyeket rejt, ha elhanyagolja a problémát.
Már a visszértágulatnál érdemes orvoshoz fordulni
Bár a visszerek esztétikailag zavaróak, ráadásul súlyos szövődményeket is okozhatnak, ennek ellenére kevesen fordulnak vele orvoshoz, pedig a kitágult erek nagyon könnyen begyulladhatnak, sőt, és akár mélyvénás trombózist is okozhatnak. Így érdemes már a megjelenésük idején szakemberhez fordulni velük, hogy mihamarabb meg lehessen ítélni, hogy milyen kezelésre van szükség (ez már akkor is javasolt, ha a visszerek még nem jelentenek különösebb problémát, vagy nem okoznak panaszt).
A visszérgyulladás tünetei
„A gyulladásnak egyértelmű tünetei vannak, így nehéz bármivel is összetéveszteni: ekkor a korábbi visszértágulatok kemény, fájdalmas csomókká, vagy kötegekké válnak, amik a leggyengébb érintésre is fájdalmasak. Felettük a bőr meleg, forró és piros. Ehhez általános gyulladásos tünetek – pl. láz, levertség, hidegrázás - ugyan ritkábban, de társulhatnak. Szerencsére a visszerek okozta fájdalommal nem lehet összekeverni, ugyanis arra inkább az alsóvégtag feszülése, dagadása, az estére jelentkező 'nehézláb érzés' és az éjszakai lábszárgörcsök a jellemzőek” - mondja dr. Nyiredy Géza, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.
Az elhanyagolt visszérgyulladás következményei
Az elhanyagolt visszérgyulladás egyik, talán legsúlyosabb következménye az lehet, hogy a gyulladás az alsóvégtagon a lágyékig el kezd terjedni, és innen mélyvénás trombózist okozhat. Továbbá helyileg a gyulladt visszér valamilyen bakteriális felülfertőződés következtében elgennyesedhet, esetleg ki is fekélyesedhet- bár ez esetben valószínűleg higiéniás probléma is lehet a háttérben.
Kompressziós harisnya és a megelőzés a legfontosabb
Mint az összes betegségnél, itt is a megelőzés a legfontosabb, ezért érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, már a visszértágulatok megjelenése idején. Ekkor akár kompressziós kezeléssel, akár műtéttel nem csak a visszerek mértékét, de a szövődményeinek kockázatát is csökkenteni lehet.
Amennyiben már kialakult a visszérgyulladást, azt kompressziós harisnyával,visszérkenőcsök alkalmazásával, illetve gyógyszerekkel lehet kezelni. (Továbbá fontos a mozgás is, a trombózis elkerülése érdekében). Azonban ha a visszérgyulladás felfelé terjed, elengedhetetlen a műtét, a felületes erek lekötése.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Január 22. 07:53, szerda | Életmód
Földes László Hobo Medvevára című előadásának bemutatójára készül a Nemzeti Színház
Földes László Hobo Medvevára című előadásának premierjére készül a Nemzeti Színház: a zenés bábjátékot pénteken mutatják be Molnár Kristóf rendezésében.
2025. Január 22. 07:39, szerda | Életmód
Ma van a magyar kultúra napja
Ma van a magyar kultúra napja, amelyet országszerte és a határokon túl is számos programmal, kiállításokkal, díjátadókkal, színházi előadásokkal, koncertekkel ünnepelnek.
2025. Január 21. 07:47, kedd | Életmód
Vírusok hatástalanítására alkalmas eszközt fejlesztenek a Pécsi Tudományegyetemen
Különböző típusú vírusok hatástalanná, illetve működésképtelenné tételére fejlesztenek eszközt a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Virológiai Nemzeti Laboratóriuma (VNL) és a RoLink Biotechnology Kft. szakemberei
2025. Január 21. 07:41, kedd | Életmód
Trenkwalder: 2024 végére meghaladta a 2100 forintot a fizikai dolgozók átlagos órabére
A fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére 2024 negyedik negyedévének végére 2130 forint volt, ami 9,1 százalékos növekedés az előző év azonos időszakában mért 1952 forinthoz képest